COVID-19 PCR Testi

Home COVID-19 PCR Testi

PCR Testi Nedir?

PCR testi yani (Polymerase Chain Reaction) Covid-19 öncesi tıbbi ve biyolojik araştırmalarda uygulanan, farklı hastalıklar için de kullanılan Polimeraz Zincir Reaksiyonu testidir. Koronavirüs sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini gösterdiği gibi; koronavirüs ile mücadele sürecinde kişinin vücudundaki virüsün varlığını ve vücudun enfeksiyona nasıl yanıt verdiğini gösterebiliyor. Semptom göstermeyen, virüsle ilgili belirtileri yaşamayan Covid-19 taşıyıcılarının belirlenmesinde aktif rol oynuyor.

PCR testi bir tanı testi olarak ifade edilebilir. Koronavirüs kapsamında ise virüse ait RNA’yı göstermektedir. Yani PCR test koronavirüs sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir testtir. Farklı hastalıklar için de kullanılan PCR, vücuttaki çok az sayıdaki mikrobu bile tespit edebilmektedir. PCR testine moleküler tanı testi de denebilmektedir. Test, vücutta virüsün varlığını, ayrıca vücudun enfeksiyona yanıt olarak ürettiği antikorları belirleyebilmektedir.

PCR testi nasıl yapılır?

PCR testlerinde, burun ve boğazdan ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla sürüntü örneği alınır. Doğru zamanda ve doğru bir şekilde uzman hekim ve uzman sağlık görevlisi tarafından alınan örnek özel bir kaba konulmaktadır. Bu örnek laboratuvarda test kartuşuna aktarılmaktadır ve belirli işlemlerden geçirilir.

PCR testi hangi hastalıkların teşhisi için yapılır?

PCR testinin adı son dönemlerde Covid-19 taranması için duyulmuş olsa da, sadece Covid-19’da değil, vücuttaki pek çok virüs, parazit, mikrop ya da bakterinin tespitinde, genetik sorunlarda, babalık testlerinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Pek çok hastalık etkeni, PCR testi ile erken dönemde ve hızlı şekilde tespit edilebilmektedir.

PCR test güvenilir mi?

PCR, son derece güvenilir bir test yöntemidir. Bu test özellikle Covid-19’da belirti göstermeyen taşıyıcıların belirlenmesini sağlar.

Kimlere PCR testi uygulanır?

PCR test, Covid-19 belirtileri taşıyan kişilere yapılmakla birlikte, belirtileri olmayanlara da uygulanabilmektedir. Hastanın durumuna göre üst ya da alt solunum yollarından örnek alınmaktadır.

PCR testi yapılırken nelere dikkat edilmeli?

PCR testi için örneğin doğru zamanda, doğru biçimde alınması gerekmektedir. Alınan örneğin hijyen kuralları çerçevesinde laboratuvara gönderilmesi ve tüm sağlık önlemlerinin test sırasında uygulanmasına dikkat edilmelidir.

PCR pozitif ne demek?

PCR testinde pozitif sonuç demek Covid-19 ile enfekte olunmuş demektir. Böylece kişi ve çevresindekiler izole edilir ve başka kişilere bulaşma riski azaltılabilir.

Covid-19 Antikor Testi Nedir? Kimler Yaptırabilir?

Pek çok hastalıkta olduğu gibi artık Covid-19 geçirip geçirmediği kanda bakılacak Antikor Testi ile tespit edebiliyor. Herkesin yaptırabileceği bir test olan Antikor Testi, %99 güvenilirlikte hastanın, kısa sürede bu hastalığı geçirip geçirmediği hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyor.

Bu test bir antijen testi değildir. Antijen testi kişinin aktif hastalığını, akut enfeksiyonunun varlığını tanımlayan testtir. Antikor testi ise kişinin daha önce enfeksiyon geçirip geçirmediğini ve aynı zamanda virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığını bize söylüyor.

Virüs ile karşılaşmış, hastalık belirtileri göstermiş kişilerin bu belirtilerden ortalama 14 gün kadar sonra test yaptırması önerilmektedir. Fakat hastalığı asemptomatik yani bulgu vermeden geçirmiş kişilerin bu testi yaptırması daha değerli. Çünkü Covid-19 hastalığını toplumda belirtisiz geçirenlerin belirti vererek geçiren ve tedavi olanlara oranla fazla olduğu herkes tarafından biliniyor.

Antikor Testi ile kişi, Covid-19 tedavisinde uygun koşullarda sevdikleri ya da ağır tablo gösteren hastalar için plazma bağışçısı olup olamayacaklarını öğrenebiliyorlar. Covid-19 pandemisin de hastalığı geçirip geçirmediğimizi öğrenmek, kendinize ve sevdiklerinize karşı bu süreçte hangi düzeyde ne gibi korunma önlemleri almanız gerektiği açısından çok fayda sağlayacağını biliyoruz.

Canlı Destek

Whatsapp Hattı