Dudak Estetiği

Home Dudak Estetiği

Dudak estetiği denilince ilk akla gelen geçici dudak dolgularıyla şişirilmiş, gözü rahatsız eden görünümlü dudaklar akla gelir. Halbuki dudakların anatomik özelliklerinin ön planda ve belirgin olduğu dudaklara estetik dudaklar denilir.

Dudakların;

 • Pembe olan mukoza bölümleri dolgun,
 • Alt ve üst arasında 2/3 gibi bir oran da olan,
 • Hatları yüksek ve belirgin olan iki dudak arasında ki çizginin yere paralel olduğu,
 • Üst dudağın alt dudağa göre çok hafif önde durduğu,
 • Burun tabanından dudaklara uzanan iki adet kolon dediğimiz yükseklikler arasında hafif kavisli bir çöküntünün olduğu dudaklar güzel dudaklardır. Şişirilmiş balon yastık gibi duranlar değil.

Yukarıda sayılan özellikler her dudağa kazandırılamasada bu hatların ön plana çıkarılmaya çalışıldığı sonuçlar Dudak estetiğinde doğal ve güzel sonuçlar verecektir.

Dudakların biçimi ve hacminin nasıl değiştirileceği problemin niteliğine göre farklılık gösterir. Her bir durum için ayrı bir planlama yapılması gerekir. Eğer dudakların kalınlaştırılması ya da dolgunlaştırılması isteniyorsa, hacim ilave etmek lazımdır. Uygulanabilecek yöntemlere ilişkin seçenekler aşağıdadır ve detaylı bilgi edinmek için tıklamanız yeterlidir. Aşağıdaki seçenekler arasında yağ enjeksiyonu seçeneği yoktur. Ben bu işlemi uygulamıyorum. Çünkü yağ enjeksiyonundan sonra düzensizliklerin baş göstermesi gibi bir durum söz konusudur.

 • Kalıcı dudak dolgusu
 • Geçici dudak dolgusu
 • Dudak inceltme işlemi için ise uygulanabilecek olan tek yöntem cerrahi müdahaledir.
 • Needle Shaping ile dolgusuz dudak şekillendirme ve dolgunlaştırma

Dudak estetiğinden yalnızca dudakların kalınlaştırılmasını anlamak doğru olmaz. Dudak estetiğinde dudakların sahip oldukları özel anatomik ve estetik üniteler söz konusudur. Bu detayların dikkatli biçimde dudak estetiği konusu için akılda tutulması gerekmektedir.

Dudaklar sadece kas dokudan ve mukoza denilen ağız içi cildinden oluşurlar. Yüz cildi ile birleştikleri hat çok özel bir yapıya sahiptir ve beyaz çizgi olarak adlandırılır. Üst dudakta eros yayına benzer. O nedenle bu bölge estetiği işlemlerine eros yayı estetiği de denmektedir. Bazı kişilerin dudakları kalın, bazılarının ince olması doğaldır ancak dolgun dudaklar tüm kadınların hayalidir.

Dudaklarda yaşa, yer çekimine, alışkanlıklara(sigara) ve genetik nedenlere bağlı sorunlar meydana gelebilir, Genç yaşlarda çok güzel olan dudaklarınız sigara kullanımına bağlı özellikle üst dudaklarda çizgilenmelerle karşınıza çıkabilir. Yada yaşın ilerlemesi ile incelip hacmini kaybedebilir. Tüm bu ve bunlara benzer sorunlar dudak estetiği konusunun içine girmekte ve dolgu veya dolgusuz tedavi seçenekleri ile daha iyi hale getirilebilmektedir. Nadiren dudak estetiğinde cerrahi işlemlere de ihtiyaç olabilmektedir. Sizin için uygun seçeneğe karar verebilmek için mutlaka bir plastik cerrahi uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir.

DOKTORA SOR?

Tedaviler hakkında merak ettiğiniz tüm soruları uzman doktorlarımız cevaplıyor.

  Canlı Destek

  Whatsapp Hattı