Sağlıklı Saçlar İçin Öneriler

Saçlar; ısıdan, nemden, suda bulunan mineral derecesinden, güneş ışınlarından, seçilen saç tarzından veya stres gibi pek çok durumdan kolayca etkilenmektedir. Saç dökülmesi gibi etkilerin saça yansıması mümkündür. Devamlı şekilde canlı, parlak ve sağlıklı saçlar ile görünmek isteyen kişilere birkaç tavsiye vermek faydalı olabilir.

Saçların Şekillendirilmesi ve Fırçalanması

Saça bakım yaparken kullanılan fırçaların doğal olmasının dışında saçların köklerine zarar vermeyerek, hassas bir biçimde fırçalamak da oldukça mühimdir. Saçlar ıslakken fırçalanmamalı.

Saç dökülmesi saçların ıslakken daha hassas olmasından ötürü daha fazla olacaktır ve saçlar kolay kırılacaktır. Islak saçların açılması adına kalın dişli tarak kullanılması gerekir.

Hangi Saç Bakım Ürünleri Kullanılmalı

Bilindiği üzere sektörde sağlıklı saçlar için üretilen pek çok ürün çeşidi bulunuyor. Bunların birçoğu kimyasal içerir fakat saçın her gün maruz kalmış olduğu ürünleri doğalları ile değiştirmek mümkün. Örnek olarak; kişi kuru saçlara sahipse, doğal sıcak yağ tedavisini deneyebilir. İçerisinde alkol yer alan şampuanlar ve saç bakım ürünleri kişinin cildine ve saçına zarar verebilir.

Saçın Doğru Zamanda Kesilmesi

Saç kesmekle beraber ayın evrelerinin içerisinde gizemli ilişki olduğu söylenmektedir. Buna göre; eğer kişi saçını dördüncü ayın evresinde herhangi bir günde kestirirse daha hızlı uzar, ancak birinci ayın evresinde herhangi bir günde kestirirse daha yavaş uzar. Her vaziyette oksijen dolaşımını çoğaltmak, daha sağlıklı saçların olmasını sağlamak adına düzenli şekilde çatallanan uçlar kestirilmelidir.